Saka Bisiklet Sanal Mağazasına Hoşgeldiniz.
media

Bisiklet, her yaştan insanın keyifli vakit geçirmesini sağlayan bir araçtır. Yaz tatili geldiğinde ve okullar kapandığında bisiklet, çocukların vazgeçilmez eğlence araçlarından biridir. Ancak ebeveynler için çocukların bisiklet kullanımı bazı tedirginlikler yaratabilir. Kullanırken yüksek konsantrasyon ve denge gerektiren bisiklet, çocukların bazı kazalar yaşamasına ve yaralanmasına neden olabilir. Bu noktada ebeveynlerin bazı önlemler alması gerekir. Önlemlerin en başında ise koruyucu ekipmanların kullanılması ve doğru bisiklet modelleri tercihi gelir.


Doğru Bisiklet Tercihi Yapılmalı

Her yaştan çocuğun kullanımına uygun olarak üretilmiş çocuk bisikleti modelleri vardır. Çocuk bisikleti tercihi yapılırken öncelikle çocuğunuzun yaş ve boy durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer ki çocuğunuzun boyu bisikleti kullanmak için yeterli değilse, denge ve gidonun kontrolünü sağlaması mümkün olmaz. Çocukların bisiklet büyükleri tekerleklerin ölçüsüne göre belirlenir. Örneğin, 12 inç bisiklet tekerleğine sahip modeller 3-4 yaş için uygunken, 24 inç tekerlekler 9 yaş üstü çocukların kullanımına uygun olarak dizayn edilmiştir. Doğru ve güvenli bisiklet boyu, çocuğunuzun seleye oturduğunda ayağının zemine temas ettiği yüksekliktir. Ayrıca ayaklarını pedala koyduğunda dizi gidona değmemeli ve kollarıyla gidonu rahatlıkla kontrol edebilmelidir. Çocuğunuzun vücut ölçülerine en uygun modeli seçmek güvenli bisiklet sürüşünün ilk adımı olacaktır.

Yeni bisiklet öğrenmeye başlayan çocuklar, dengesini kontrol etmeyi öğrenene kadar yan tekerlek yardımıyla bisikleti kullanmalıdır. Yan destek tekerlekleri, çocukların bisiklet kullanırken deneyim kazanmasında etkili araçlardan biridir. Böylelikle sürekli düşmeden ve yaralanmalara maruz kalmadan öğrenme süreci gerçekleştirilir.


Konsantrasyonun Önemi Anlatılmalı

Bisiklet oldukça çevreci ve güvenli bir ulaşım aracı olmasının yanında, kullanırken yüksek konsantrasyon da gerektirir. Çünkü çevrenizde sizden başka pek çok araç, madde ve canlı bulunur. Örneğin, hızlı bir şekilde ilerlerken önünüze ani bir taş veya kedi çıkabilir. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde kurallara uymayan araba ve motor sürücüleri de bisiklet kullanıcıları için yüksek derecede tehdit oluşturur. Yetişkinlerin reflekslerinin ve konsantrasyonlarının yüksek olması nedeniyle kazalarla daha az karşılaşmasına rağmen çocuklar için aynı şey geçerli değildir. Bunun için çocuklara bisiklet eğitimi verilirken çevreden gelebilecek tehditler en iyi şekilde öğretilmelidir. Ayrıca yüksek konsantrasyonun ve dikkatin önemi de çocuklara anlatılmalıdır.


Koruyucu Ekipmanları İhmal Edilmemeli

Bisiklet kullanılırken yüksek konsantrasyonun yanında önemli diğer unsur da dengedir. İki tekerlek üzerinde sürülen bir araç olduğu için en ufak konsantrasyon kaybı dengenin bozulmasına neden olur. Özellikle çocuklarda düşmekten kaynaklı yaralanmalar sık yaşanır. Yaralanmaları engellemek içinde koruyucu ekipmanların kullanılması gereklidir. Çocuklarda düşmelere bağlı olarak kafa ve baş çevresinde oluşabilecek yaralanmalar en tehlikelileridir. Kafa ve baş bölgesine gelebilecek zararları engellemek için mutlaka kask takılmalıdır. Kask ebatları çocuğunuzun yaşına uygun olmalı ve çene kayışı bağlandığında hareket etmemelidir. Kask, güvenli bisiklet sürüşünde en önemli araçlardan biridir ve kesinlikle ihmal edilmemelidir. Ayrıca en basit kazalar diz ve dirsekte kanamalara neden olabilir. Dizlik ve dirseklik ile vücudun kolay ve sık zarar görebilen bölümleri korunabilir.


Görünürlük Artırılarak Güvenlik Sağlanabilir

Çocuk bisikletlerinin görünürlüğünün arttırılması, çevreden gelebilecek kazaların önüne geçmesini sağlar. Örneğin, bisikletin jant tellerine ve arka bölümüne reflektörler takılması diğer otomobil veya motosikletlerin bisikleti daha kolay fark etmesini olanaklı hale getirir. Bisikletin önüne far monte edilmesi de akşam sürüşlerinde çocuğunuzun önünü görmesini ve güvenli bir sürüş gerçekleştirmesini mümkün kılar. Ayrıca çocuklar için reflektörlü yelek kullanılması da arkadan gelen araçların yavaşlamasını sağlayarak anlık sürücü kazalarının önüne geçer.

Bisiklet parçalarının tam olarak çalışıp çalışmadığının kontrol edilmesi de çocukların güvenli sürüş deneyimleri açısından önemlidir. 

Ebeveynler; frenler, lastiklerin durumu, gidonun dengesi ve zincirin temizliği gibi önemli bisiklet parçalarının kontrolü günlük olarak yapmalıdır.


Kaynak: https://blog.decathlon.com.tr/2018/06/26/cocuklar-icin-guvenli-bisiklet-kullanmanin-onemi/

  • May 13, 2019
  • Comments: 0